Șef Departament Platforme IT Core - maib

Șef Departament Platforme IT Core

Publicat 20.08.2024 | Expiră 05.11.2024

Descriere job

Misiunea rolului este asigurarea scalabilității, fiabilității și securității platformei CoreBanking, integrarea de soluții tehnologice inovatoare pentru realizarea obiectivelor strategice ale maib.

În acest rol, vei avea următoarele responsabilități:

  • Coordonarea și supravegherea dezvoltării sistemelor și direcțiilor cheie, cum ar fi Sistemele Bancare Core (ex.Temenos T24), Data Warehouse, Data Lake, AI/ML și stratul de integrare între sistemele interne, servicii și parteneri;
  • Asigurarea implementării și conformitatea cu standardele interne și cerințele de reglementare;
  • Gestionarea proiectelor de dezvoltare IT, asigurând livrarea la timp și cu succes;
  • Asigurarea și colaborarea eficientă între echipele de dezvoltare, unitățile de afaceri și partenerii externi;
  • Utilizarea abordărilor moderne pentru dezvoltare, testare și managementul proiectelor, atât în stil agile, cât și clasic;
  • Dezvoltarea și menținerea arhitecturii bazată pe micro-servicii, scalabilă și de mare încărcare folosind tehnologia de containerizare;
  • Crearea și îmbunătățirea documentației de reglementare existentă;
  • Formularea planurilor strategice pentru dezvoltarea sistemelor și proceselor IT.

Competențele și abilitățile care te fac potrivit pentru această poziție:

  •  Studii superioare în IT, dezvoltare software sau discipline conexe;
  • Cel puțin 7-10 ani de experiență în dezvoltare IT și managementul proiectelor;
  • Experiență dovedită în conducerea și gestionarea echipele de dezvoltare și a proiectelor;
  • Experiență în dezvoltarea și întreținerea arhitecturilor scalabile, de mare încărcare;
  • Experiență în formularea și execuția planurilor strategice pentru dezvoltarea IT;
  •  Experiență de lucru cu Sistemele Bancare Core, Data Warehousing, AI/ML și stratul de integrare;
  • Înțelegere profundă și experiență cu Sistemele Bancare Core (de exemplu, Temenos T24), Data Warehousing, Data Lakes, AI/ML și sisteme CRM (de exemplu, Creatio);
  • Experiență în construirea și gestionarea arhitecturilor bazate pe micro-servicii, scalabile și de mare încărcare folosind tehnologii de containerizare;
  • Istoric dovedit în conducerea proiectelor IT de mari dimensiuni;
  • Familiaritate cu metodologiile moderne de dezvoltare, testare și management al proiectelor, atât agile, cât și clasice;
  • Abilități excelente de comunicare și capacitatea de a colabora cu diverse echipe și părți interesate;
  • Gândire strategică puternică și capacitatea de a formula și implementa strategii de dezvoltare;
  • Cunoștințe de cerințe de reglementare și experiență în crearea și îmbunătățirea documentației de reglementare;
  • Certificări în managementul proiectelor (de exemplu, PMP, PRINCE2), precum și certificări în metodologii agile (de exemplu, Certified ScrumMaster (CSM)).

În echipa maib, vei beneficia de:

  • Un mediu de lucru profesionist și inovator, un creator de tendințe în domeniul bancar și nu numai, alături de oameni care te vor inspira în stilul agile;
  • Un birou modern și amplasat ultracentral, cafea, zone de relaxare, sală de sport, bucătărie, terasă etc.;
  • Tichete de masă;
  • Condiții preferențiale pentru credite imobiliare și alte servicii bancare;
  • Asigurare medicală privată sau abonament la sală de sport;
  • Flexibilitate de a lucra în regim hibrid;
  • Oportunități de dezvoltare profesională și personală, activități de team-building;
  • O gamă largă de reduceri la partenerii maib.

Dacă ești interesat de această oportunitate, te invităm să trimiți aplicația sau CV-ul tău la adresa [email protected].

*Vor fi invitate la interviu doar persoanele selectate. În funcție de caz, CV-ul tău ar putea fi analizat și pentru alte poziții vacante din cadrul maib.

Îți mulțumim pentru interes! Ne vom bucura să ne cunoaștem și să facem echipă comună în cadrul maib!

maib

maib

50 anunțuri active

3.87

52 evaluări

Oportunități de avansare

Pachet salarial

Timp la birou vs. timp liber

Management

Proceduri și valori

Criterii job

Tip job Full-time
Orașe Chișinău-Centru